bird trip report CRETE 2001

 

birdingtripreportcrete[greece]2001                                                                                                      << home >>

 

 

CRETE (Greece)   03/08 – 16/08/2001

Hans Matheve & Tine Michielsen, BELGIUM

 

This was not really a full-time birding trip, as I was accompanied by my non-birding girlfriend. We mainly focussed on some nice birding areas and just observed the present birds, butterflies and dragonflies. The daily records only show the better species (for me). The insects are included on another line with their scientific name.

Thanks are due to Jef Sas for providing some birding site information.

 

 

 

 

DAILY RECORDS

 

 

 



Day 1: 3 august

travel from Brussels to Heraklion

 

Day 2: 4 august

Stavromenos beach

Charaxes jasius, Gegenes nostrodamus

 

 

Rethimno beach

Pallid Swift

 

 

Petres gorge

Blue Rock-Thrush, Black-eared Wheatear

 

Trithemis purpurea, Orthetrum brunneum, Orthetrum albistylum, Orthetrum anceps

 

 

Kournas lake

Orthetrum albistylum, Orthetrum anceps

 

 

Georgopouli lake and

European Shag, Great Reed-Warbler

harbour

Orthetrum anceps

 

 

 

Day 3: 5 august

Agia lake

Squacco Heron, Red-rumped Swallow, Little Egret

 

Charaxes jasius, Anax parthenope, Sympetrum fonscolombii, Crocothemis erythraea

 

 

Fournes gorge

Red-rumped Swallow, Black-eared Wheatear

 

Gegenes nostrodamus

 

 

Samaria gorge

Eurasian Griffon, Golden Eagle, Eurasian Crag-Martin, Black-eared Wheatear

 

Pseudochazara anthelea

 

 

Omalas plateau

Red-billed Chough, Woodchat Shrike, Black-eared Wheatear, Red-backed Shrike, Eurasian Griffon, Blue-cheeked Bee-eater

 

 

 

Day 4: 6 august

Samaria gorge

Eurasian Crag-Martin, Eurasian Griffon, Alpine Swift, Black-eared Wheatear

 

Pseudochazara anthelea, Pieris ergane, Gonepteryx cleopatra, Argynnis paphia, Hipparchia cretica, Coenonympha thyrsis, Polygonia egea, Aricia agestis, Nymphalis antiopa

 

 

Omalas plateau

Woodchat Shrike, Eurasian Griffon, Black-eared Wheatear, Common Raven

 

Melanargia larissa, Hipparchia cretica

 

 

Agia lake

Squacco Heron, Little Egret, Alpine Swift, Pallid Swift

 

Anax parthenope, Sympetrum fonscolombii

 

 

 

Day 5: 7 august

Magnasia area

Lesser Kestrel

 

 

Peramos centre

Lesser Kestrel

 

 

Georgopouli harbour

Lampides boeticus, Colias croceus, Pontia daplidice

 

 

Episkopi area

Black-eared Wheatear, Common Raven

 

Pontia daplidice

 

 

Anogia observatory

Lammergeier, Eurasian Griffon, Common Raven, Yellow-billed Chough, Red-billed Chough, Eleonora’s Falcon, Black-eared Wheatear

 

Hipparchia cretica

 

 

Anogia dump

Blue Rock-Thrush, Eleonora’s Falcon

 

 

 

Day 6: 8 august

Anogia dump

Eurasian Griffon, Common Raven, Peregrine Falcon, Golden Eagle

 

Hipparchia cretica

 

 

Anogia observatory

Eurasian Griffon, Black-eared Wheatear

 

Hipparchia cretica, Coenonympha thyrsis, Colias croceus, Aricia agestis, Polygonia egea

 

 

Anogia Ideo cave

Eurasian Griffon, Common Raven, Black-eared Wheatear

 

Colias croceus, Coenonympha thyrsis, Brintesia circe, Gonepteryx farinosa

 

 

 

Day 7: 9 august

Ierepatra lake

Crocothemis erythraea


 

 

Day 8: 10 august

Chandras plain

Eleonora’s Falcon

 

 

Kato Zakros

Black-eared Wheatear, Cory’s Shearwater

 

Gegenes nostrodamus, Crocothemis erythraea, Sympetrum fonscolombii

 

 

 

Day 9: 11 august

Kato Zakros

Black-eared Wheatear, Blue Rock-Thrush, Common Raven, Goudvink, Alpine Swift, Cetti’s Warbler

 

Gegenes nostrodamus, Gegenes pumilio, Hyponephele lupinus, Sympetrum fonscolombii, Trithemis purpurea, Orthetrum albistylum

 

 

Elounda harbour

European Shag, Audouin’s Gull

 

 

 

Day 10: 12 august

Elounda harbour

Audouin’s Gull

 

Danaus chrysippus

 

 

Elounda salt pans

Greater Flamingo, Little Egret

 

 

Kastelli area

Eurasian Griffon, Common Raven, Eleonora’s Falcon

 

 

Milatos area

Chukar

 

 

Sisi beach

Yellow Wagtail feldegg, Cory’s Shearwater, Balearic Shearwater

 

 

 

Day 11: 13 august

Lassithi plateau

Eurasian Crag-Martin, Red-rumped Swallow, Eurasian Griffon, Cirl Bunting, Eleonora’s Falcon, Common Raven, Chukar

 

Pontia daplidice, Melanargia larissa, Colias croceus

 

 

Aski area

Eleonora’s Falcon, Eurasian Griffon, Short-toed Eagle, Common Raven

 

Pontia daplidice

 

 

Thrapsano lake

Yellow Wagtail feldegg, Eleonora’s Falcon, Glossy ibis

 

 

Paleokastro beach

Alpine Swift

 

 

 

Day 12: 14 august

Fodele gorge

Eurasian Griffon, Eleonora’s Falcon

 

Pontia daplidice

 

 

Damasta area

Eurasian Griffon, Eurasian Crag-Martin, Common Raven

 

 

Fodele beach

Audouin’s Gull, Eurasian Griffon

 

 

Gazi lake

Zitting Cisticola

 

 

Ammadoura beach

Purple Heron, Glossy Ibis, Cory’s Shearwater

 

 

Heraklion harbour

Pallid Swift, Cory’s Shearwater, Balearic Shearwater

 

 

 

Day 13: 15 august

Heraklion harbour

Pallid Swift, Cory’s Shearwater, Whiskered Tern

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FULL SPECIES LISTS

 

 

birds

 

1.           Little Grebe  Tachybaptus ruficollis

2.           Cory's Shearwater  Calonectris diomedea

3.           Balearic Shearwater  Puffinus mauretanicus

4.           European Shag  Phalacrocorax aristotelis [desmarestii]

5.           Gray Heron  Ardea cinerea

6.           Purple Heron  Ardea purpurea

7.           Little Egret  Egretta garzetta

8.           Squacco Heron  Ardeola ralloides

9.           Glossy Ibis  Plegadis falcinellus

10.        Greater Flamingo  Phoenicopterus roseus

11.        Mallard  Anas platyrhynchos

12.        European Honey-buzzard  Pernis apivorus

13.        Lammergeier  Gypaetus barbatus

14.        Eurasian Griffon  Gyps fulvus

15.        Short-toed Eagle  Circaetus gallicus

16.        Eurasian Sparrowhawk  Accipiter nisus

17.        Eurasian Buzzard  Buteo buteo

18.        Golden Eagle  Aquila chrysaetos

19.        Lesser Kestrel  Falco naumanni

20.        Eurasian Kestrel  Falco tinnunculus

21.        Eleonora's Falcon  Falco eleonorae

22.        Peregrine Falcon  Falco peregrinus

23.        Chukar  Alectoris chukar

24.        Water Rail  Rallus aquaticus

25.        Common Moorhen  Gallinula chloropus

26.        Little Ringed Plover  Charadrius dubius

27.        Green Sandpiper  Tringa ochropus

28.        Wood Sandpiper  Tringa glareola

29.        Common Sandpiper  Actitis hypoleucos

30.        Audouin's Gull  Larus audouinii

31.        Yellow-legged Gull  Larus michahellis

32.        Whiskered Tern  Chlidonias hybridus

33.        Rock Dove  Columba livia

34.        Common Wood-Pigeon  Columba palumbus

35.        Eurasian Collared-Dove  Streptopelia decaocto

36.        Alpine Swift  Tachymarptis melba

37.        Common Swift  Apus apus

38.        Pallid Swift  Apus pallidus

39.        Common Kingfisher  Alcedo atthis

40.        Blue-cheeked Bee-eater  Merops persicus

41.        European Bee-eater  Merops apiaster

42.        Crested Lark  Galerida cristata

43.        Wood Lark  Lullula arborea

44.        Sky Lark  Alauda arvensis

45.        Eurasian Crag-Martin  Hirundo rupestris

46.        Barn Swallow  Hirundo rustica

47.        Red-rumped Swallow  Hirundo daurica

48.        House Martin  Delichon urbica

49.        White Wagtail  Motacilla alba

50.        Yellow Wagtail  Motacilla flava [flava] [feldegg]

51.        Tree Pipit  Anthus trivialis

52.        Winter Wren  Troglodytes troglodytes

53.        Blue Rock-Thrush  Monticola solitarius

54.        Eurasian Blackbird  Turdus merula

55.        Song Thrush  Turdus philomelos

56.        Zitting Cisticola  Cisticola juncidis

57.        Cetti's Warbler  Cettia cetti

58.        Great Reed-Warbler  Acrocephalus arundinaceus

59.        Common Chiffchaff  Phylloscopus collybita

60.        Blackcap  Sylvia atricapilla

61.        Sardinian Warbler  Sylvia melanocephala

62.        Spotted Flycatcher  Muscicapa striata

63.        European Robin  Erithacus rubecula

64.        Black Redstart  Phoenicurus ochruros

65.        Common Stonechat  Saxicola rubicola

66.        Northern Wheatear  Oenanthe oenanthe

67.        Black-eared Wheatear  Oenanthe hispanica [melanoleuca]

68.        Great Tit  Parus major

69.        Blue Tit  Cyanistes caeruleus

70.        Red-backed Shrike  Lanius collurio

71.        Woodchat Shrike  Lanius senator

72.        Eurasian Jay  Garrulus glandarius

73.        Red-billed Chough  Pyrrhocorax pyrrhocorax

74.        Yellow-billed Chough  Pyrrhocorax graculus

75.        Eurasian Jackdaw  Corvus monedula

76.        Hooded Crow  Corvus cornix

77.        Common Raven  Corvus corax

78.        European Starling  Sturnus vulgaris

79.        House Sparrow  Passer domesticus

80.        Eurasian Tree Sparrow  Passer montanus

81.        Chaffinch  Fringilla coelebs

82.        European Greenfinch  Carduelis chloris

83.        European Goldfinch  Carduelis carduelis

84.        Eurasian Linnet  Carduelis cannabina

85.        European Serin  Serinus serinus

86.        Eurasian Bullfinch  Pyrrhula pyrrhula

87.        Cirl Bunting  Emberiza cirlus

88.        Corn Bunting  Emberiza calandra

 

 

 

butterflies

 

1.           Papilio machaon

2.           Iphiclides podalirius

3.           Pieris brassicae

4.           Pieris rapae

5.           Pieris ergane

6.           Pieris napi

7.           Pontia daplidice

8.           Colias croceus

9.           Gonepteryx rhamni

10.        Gonepteryx cleopatra

11.        Gonepteryx farinosa

12.        Danaus chrysippus

13.        Charaxes jasius

14.        Aglais urticae

15.        Polygonia c-album

16.        Polygonia egea

17.        Vanessa cardui

18.        Nymphalis antiopa

19.        Vanessa atalanta

20.        Argynnis paphia

21.        Melanargia larissa

22.        Hipparchia cretica

23.        Pseudochazara anthelea

24.        Brintesia circe

25.        Maniola jurtina

26.        Hyponephele lupinus

27.        Coenonympha thyrsis

28.        Pararge aegeria

29.        Lasiommata megera

30.        Lycaena phlaeas

31.        Lampides boeticus

32.        Celastrina argiolus

33.        Aricia agestis

34.        Polyommatus icarus

35.        Gegenes nostrodamus

36.        Gegenes pumilio

 

 

 

dragonflies

 

1.           Ischnura elegans

2.           Erythromma viridulum

3.           Caliaeschna microstigma

4.           Anax parthenope

5.           Anax imperator

6.           Orthetrum cancellatum

7.           Orthetrum coerulescens

8.           Orthetrum anceps

9.           Orthetrum brunneum

10.        Orthetrum alibistylum

11.        Crocothemis erythraea

12.        Trithemis purpurea

13.        Sympetrum fonscolombii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<< home >>